sipstick6609 sipstick6609
  • 11-01-2018
  • Mathematics
contestada

One ice cream cone costs $2. ron buys m ice cream cones for $24. which equation, when solved, will give the value of m?

Respuesta :

steve108 steve108
  • 11-01-2018
2m=24
M=12

So the equation is
2m=24
Answer Link
codymccamman codymccamman
  • 25-03-2019

Answer:

24

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

coffee costs $18.96 for 3 pounds. what is the cost per pound of coffee?
what numbers when multiplied equals 1800 but when adding equals 105
$1,200, 3.9%, 8months
Could you tell me multiples of 76
Which of the following is not a method of mechanical weathering? A. gravity B. acid rain C. freezing and thawing in the absence of water D. freezing and thawing
You have a rectangular yard that measures 16 feet long 14 feet wide. It is covered in grass except for the center, where there is a circular fountain with a di
What is the most important thing when creating a character?
Leon charge $75 at an interest rate of 12.5% how much Will Leon have to pay after one month if he makes no payments
Can 2 half gallon jugs hold a 3 liter bottle of water
Francois baked just enough cookiesto fill all the orders at his bakery. While the cookies were cooling, a kitchen assistant knocked over a cooling rack and spil