jenniferblackp2e8mu jenniferblackp2e8mu
  • 11-01-2018
  • Mathematics
contestada

Joan buys cans of beans in bulk. She buys 3 cases of beans for a total of $23.15. Each case contains 6 cans of beans.

Respuesta :

breedavis813 breedavis813
  • 11-01-2018
I'm not completely sure what the question is, but, if it is how much money does it cost for one can of beans, the answer would be $1.29. 
Since she bought 3 cases with 6 cans, that would mean she bought a total of 18 cans. 23.15 divided by 18 is 1.286... so you can round it to 1.29. Good luck!
Answer Link

Otras preguntas

OVERHEAD How might overhead affect the price of a new car?
how would you convert 3 yards 2 feet into inches
What would life be like without plate tectonics
A dance floor is made from square wooden tiles with a side length of 1 foot. The floor can be laid out as a square or as a rectangle. Yeasmin chooses a rectangu
Please help me! If you answer first, you will get 44 points!!! I don't care if you use a calculator.
Would the friction force increase, decrease, or stay the same if Marco added two more blocks to the sled or wagon? Explain your answer.
How did Pascal seek to reconcile faith and reason?
What is a rational number between 1/8 and 1/4
Which equation supports the given conjecture? The sum of the squares of two consecutive integers is an odd integer. A. (2 + 3)2 B. 32 + 52 = 34 C. 4 + 52 =
Is 1/4 of 8 equal to 2