daisy1236 daisy1236
  • 11-01-2018
  • Health
contestada

Geoff charges $27 for 3 hours of swimming lessons. Anne charges $32 for 4 hours of swimming lessons. Which swimming instructor offers a better deal.

Respuesta :

jpc5
jpc5 jpc5
  • 12-01-2018
The correct answer is- Anne. 27 divided by 3 is $9 an hour for Geoff. For Anne 32 divided by 4 is 8, so she gets $8 an hour. And you want to pay the person the least amount so it’s Anne :)
Answer Link

Otras preguntas

how did the Islamic challenge in Western Europe strengthen the role of the church
The two basic processes of life involved in the carbon-oxygen cycle are:
Determine the rate and the unit rate. $279 for 9 tickets. $18 for 6 volleyballs. 4 fouls in 20 minutes. 36 strikeouts in 54
simplify the expression 2.75j + 2.25 - 1.5j + 3
How many molecules of aspirin (formula mass 180amu) are in a 0.500g sample?
Me encantan las fresas. como fresas _____ en el verano.
What textual evidence best supports the inference that a great white's body helps it successfully hunt prey? A.It can weigh up to 5,000 pounds and grow to be
The organelle in plant cells that contains chlorophyll and is the site of photosynthesis is the
Christian reads 14 book every 23 week. How many books does Christian read per week?
Can someone please help me with this I don’t get it