madisoncron6
madisoncron6 madisoncron6
  • 08-12-2015
  • Mathematics
contestada

I bought a 5-kilogram can of peanuts for $4.50. What is the unit price?

Respuesta :

phicxs
phicxs phicxs
  • 08-12-2015
4.50 ÷ 5 = 0.9

The unit price is $0.9 or ¢9.
Answer Link

Otras preguntas

What does the following speech mean?
While China was engaged in a civil war, what did jupan do in 1931?
jack determined that his aunts age is 8 less than 2 times his age . if x represents jacks age write a linear expression
Which aspect of Christianity caused it to spread quickly? A. Jesus had written it all down. B. It said the poor were blessed. C. It gave reasons for seeking we
write an equation of the line that passes through the points (4, 8) and (6, 2).
In the isosceles triangle below, if BD is the perpendicular bisector of AD what is the value of x?
Which equation has the solutions (x=-3=/- square root of 3i) / 2 Options: 2x2 + 6x + 9 = 0 x2 + 3x + 12 = 0 x2 + 3x + 3 = 0 2x2 + 6x + 3 = 0
Which polyhedron has more faces than an octahedron but fewer faces than an icosahedron? A. Hexahedron B. Cube C. Tetrahedron D. Dodecahedron
The Troubled Asset Relief Program (TARP) worked to help Americans who had lost their homes. help small businesses get low-interest loans. save factory jobs in h
What is used in an ipv6 for local device to learn the layer 2 ethernet address of a device that is on a remote nonlocal vlan?