carsonjp8655 carsonjp8655
  • 06-02-2018
  • Mathematics
contestada

You paid $5.30 to mail a package that weighed 2.5lb. Write and solve an equation and solve an equation to find the mailing cost per pound

Respuesta :

beautybellat
beautybellat beautybellat
  • 09-02-2018
$5.30/2.5lb=$2.12 per pound
Answer Link

Otras preguntas

how to determine whether the equation defines y as a function of x. is it a function yes or no to the problem: x=y^2-6 and problem y=x^2+6
What is the function of a preposition in a sentence?
6x + 3y = 12 6x - 5y = 60
Is a cube a polygon? Why or why not?
Find the center, vertices, and foci of the ellipse with equation 5x2 + 8y2 = 40.
How many digits make up the numeral twenty seven thousand and fitteen
A diseased cell is no longer able to produce proteins. Which cell structure is most likely malfunctioning?
exact square root of 90
Find the exact value of tan 15 degrees
6x + 3y = 12 6x - 5y = 60