galaxyzektrek galaxyzektrek
  • 08-02-2018
  • Mathematics
contestada

48 ounce container is 2.88 dollars, how much is each does each ounce cost.

Respuesta :

JasonLai
JasonLai JasonLai
  • 08-02-2018
So to find the rate, you must divide 2.88 by 48, which is 0.06
so an ounce costs $0.06
Answer Link
Flowerly
Flowerly Flowerly
  • 08-02-2018
Hey there!

48 ounce container is 2.88 dollars, how much is each does each ounce cost.

To solve this, divide 2.88 and 48

2.88 divided by 48 = 0.06

Final answer: Each ounce costs 0.06 cents

Hope this helps
Have a great day (:
Answer Link

Otras preguntas

By using 3.2 nm x-rays on human tissue, images can be made showing microtubules in the nuclei of cells. What is the frequency of the x-rays ?
A rectangle has a perimeter of 12 m.if each side is a whole number of meters,what are the possible dimensions for the length and width?List them and explain you
Write an addition problem that has 9/10 as the sum
what adds to 10 and multiplies to 11
How do you write money as an amount and as a decimal in terms of dollars
person who studies the origin development organizations and functions of human society is known primarily as a(n)
how did the great compromise represented the interests of those who wanted a strong national government and those who wanted states to have a strong voice
in a load of 3/4 ton of steel rods, 1/8 of them are bent. how many tons of steels rods are bent?
Which shows 3 3/4 written as an improper fraction? 33/4, 34/3, 12/3 or 15/4?
3/12 divided by what equals 1/4?