contestada

Ms.Sweet bought 14 gourmet cupcakes for the math teachers at her school. If the total cost was $39.20, what was the unit cost of a cupcake?

Respuesta :

$39.20/ 14 cupcakes= $2.80/ 1 cupcake.

The final answer is $2.80/ 1 cupcake~
$2.80
$39.20/14=$2.80