rainbowcloud
rainbowcloud rainbowcloud
  • 07-01-2016
  • Mathematics
contestada

A box of 12 Popsicle`s costs $4.44 what is the Popsicle`s unit rate?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 07-01-2016
SO what we do here is divide 4.44 by 12 and you get one popsicle cost 36 cents
Answer Link
Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 07-01-2016
$4.44/ 12 Popsicles= $0.37/ Popsicle.

The Popsicle unit rate is $0.37/ Popsicle~
Answer Link

Otras preguntas

Where was Muhammad Born?
what is 684/12 btw the slash represents divison
The perimeter of a rectangle is 78 cm. The length is 3 greater than twice its width. Find the dimensions
figurative meaning 1000 martyrs
Which statement BEST describes a lifestyle with healthy eating habits? A. John and his family follow a diet plan that consists of healthy foods. If they begi
You own a cell phone company and need to determine the plan you will use to charge your customers each month. Write an equation for a cell phone plan that char
Which of the following perceptions influence why and how people drink: A. How much we think others are drinking B. Movies and advertisements C. Family upbringin
What is the definition of density?
an activity which seeks to earn a profit by providing a good or service is known as a
What is the value of c? _______