rainbowcloud
rainbowcloud rainbowcloud
  • 08-01-2016
  • Mathematics
contestada

Cameron wanted to buy some pens.They had 18 pens for $ 6.84 for 30 pens for $8.40 which is a better deal?

Respuesta :

raimaa
raimaa raimaa
  • 08-01-2016

$6.84 divided by 18= .38 which means 38 cents per pen

$8.40 divided by 30= .28 which means 28 cents per pen

so $8.40 for 30 pens is a better deal than 18 pens for $6.84 by ten cents.


Answer Link
adriana1234
adriana1234 adriana1234
  • 08-01-2016
I would say 18 pens for $6.84 is a better deal because its cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

the area of the cross section of a sphere at the largest point is 100 Pi square miles. What is the total surface area of the sphere?
What law was finally passed in 1965 which abolished jim crow era voting laws?
Give an example of spinal reflex and explain how the nervous system functions in this reflex action
Why is the odyssey called “the odyssey”?
A key assistant and partner to cortés in his assault on the aztecs was
Epa-approved disinfectant for bloodborne pathogen decontamination is?:
Which structure is directly responsible for the formation of proteins within the cell?
Many of the world’s most powerful corporations have headquarters in new york city, which hosts endless influential events, and offers an advanced transportation
One important similarity between stonehenge and the gates is that____________________.
Write a balanced half-reaction describing the oxidation of aqueous chloride anions to gaseous dichlorine.