joanna44 joanna44
  • 06-03-2018
  • Mathematics
contestada

You bring 18oz of shampoo for 3.99 or 24oz for 5.99 WICh is the better buy explain

Respuesta :

darkfyre97
darkfyre97 darkfyre97
  • 06-03-2018
18 oz for 3.99 = .22 per unit
24 oz for 5.99 = .25 per unit

the 18 oz bottle is the better buy because it costs less per unit than the 24 oz bottle.
Answer Link

Otras preguntas

Anita works part-time as a waitress. She earns $6.95 per hour. For the week, she makes $42.90 in tips. How many hours does she need to work to earn more than $1
Don’t know this one will someone help me out
The crystal palace inspired other architects, including ________, who created a tower in paris that was originally intended to be temporary.
what is the purpose of a conclusion in a political speech
the seneca falls convention marked the beginning of what struggle
What did John brown hope to accomplish
7/9 - 2/3 how do i find the the answers
The best way to focus your attention on your most important daily goals is to use a A. master list. B. prioritized to-do list. C. Milestone chart.
Solve the system of linear equations by substitution.−2x−5y=3 3x+8y=−6
the element magnesium (Mg) is in 3 of the periodic table.