kinsleykuchar465 kinsleykuchar465
  • 08-03-2018
  • Mathematics
contestada

Lexi bought 1 2/5 of green grapes and 2 3/10 of red grapes. Grapes are 2.99 a pound.Did lexi spend more or less then $12?

Respuesta :

wolfbff
wolfbff wolfbff
  • 08-03-2018
Less. If you multiple 1 2/5 by $2.99 you would get about $4.19. If you multiple 2 3/10 by $2.99 you would get about $6.88. If you add those together, you would get $11.07, which is less than $12.
Answer Link

Otras preguntas

a football is selling for 35% off the original price. the original price was $60. what is the sale price of the football.
Which were not states formed from territory gained in the Louisiana Purchase
what is helping countries in west Africa stabilize?
The sodium-potassium pump actually changes shape as it shuttles ions across the cell membrane. true or false?
What is another way to write the expression using the Commutative.(1 5/8 + 4 3/4) + 3 2/8
hELP? Round these numbers correct to 2 decimal places. a 16.487 .......…………………… b 5.090 .......…………………… c 4.0899
Which key issue did the Great Compromise resolve? a. whether to tax exports b. slavery in the United States c. how to elect the President d. representation for
Which statements describe FDR's presidency? A. FDR was very effective as a crisis manager. B. FDR inspired the American people. C. FDR strengthened the two-part
What about "elements are added to oceans at a faster rate than they are removed" is false
A number, plus one-third of itself, plus one-eighth of itself, equals 70. What is the number?