crycryptid crycryptid
  • 08-04-2018
  • Mathematics
contestada

Toni spent $107.50 on lunch, clothes, and school supplies. Toni spent an equal amount on clothes and school supplies. if Toni spent $10.50 on lunch, write an equation that can be used to find how much Toni spent on clothes and school supplies.

Respuesta :

WalkerTexasRanger
WalkerTexasRanger WalkerTexasRanger
  • 08-04-2018
2x+10.50=107.50
X= amount that school supplies and clothes cost each.
Answer Link

Otras preguntas

Solve the inequality k - 15 < 24
Solve the inequality m + 12 > 17
Valentina purchased 200 beads for $48 to make necklaces.If she needs to buy 25 more beads , how much will she pay if she is charged the same rate?
The cost of 14 gallons of gas is $19.46a. How much gas could you buy with $8.70? use equivalent ratios to solve.b. How much would it cost to buy 9.5 gallons? us
AB and BC share point B to form AC. If AC=7 and BC=5, then what is the length of AB?
what is he unit rate of 420 miles in 7 hours
Light travels at the speed of approximately 3.0 × 108 meters per second. Find the time in minutes required for light to travel from the sun to Earth (an approxi
what is -h+4 = -h+9????
In how many ways can we choose a 12 member jury from 30 possible people?
If the area of a circle is 64 pi, then whats the circumference?