rstudiventp6o3qq rstudiventp6o3qq
  • 10-04-2018
  • Mathematics
contestada

if 7 boxes of energy bars cost $6.75 more than 4 boxes of energy bars, how much does each box cost?

Respuesta :

ProfessorM
ProfessorM ProfessorM
  • 10-04-2018
Well...
The difference between 7 and 4 is 3.
That difference cost $6.75.
Each box cost $6.75/3=$2.25

Good luck!
M.
Answer Link

Otras preguntas

In which sentence is the participle phrase punctuated correctly? A. Freezing, the man ran through the snow to get home to the heat. B. Freezing the man ran thro
All of the following are examples of capital intensive industries EXCEPT: * 1 point Soft drink production oil extraction manufacturing hospitality
PLEASE HELP!!! what is a counterargument and rebuttal in a persuasive speech?
which codon on the mrna strand codes for the amino acid carried by the aminoacyl-trna represented in the figure?
why did william Marbury think Marbury v. madison was a good case?
How do settlements patterns in the southern colonies compare to those in the New England and middle Colonies?
Help 48 0.00048 170000 1.7x10 [Square 49]
The total cost of producing a type of tractor is given by C(x)=11000−20x+0.02x2, where x is the number of tractors produced. How many tractors should be produce
Make Karol go down each chimney and collect the balls. Karel should then place the balls in the chimney on top of the ledge on that chimney make sure that you h
2 questions, 100 points Gravitational force between objects ____________ as objects move farther apart, and it is ___________ between objects that are closer to