01boxerlady 01boxerlady
  • 10-04-2018
  • Mathematics
contestada

A 5-pound bag of apples cost $3.50. Use that rate, to complete the table to identify equivalent ratios, and then answer the questions.

Apples *? 5 ? 15
Cost 0.70 3.50 7 ?

Apples cost $ __ per pound.

Respuesta :

dsgrw
dsgrw dsgrw
  • 10-04-2018
It costs $0.7 per pound.
Answer Link

Otras preguntas

multiplying polynomials(3m-1)(8m+7)
Describe the range of a square root function
write 30/5 as a whole number
how mANY PLANTES are there
A substance releases heat when it changes from a. liquid to solid b. solid to gas c. liquid to gas d. solid to liquid
multiply polynomials(6p+8)(5p-8)
Henry Vlll break with Rome
Ninety percent of the ninth grade students at Richbartville High School take algebra. If 180 ninth grade students take algebra, how many ninth grade students do
1 . The lengths of the legs of a right triangle are 25 cm and 60 cm. What is the length of the hypotenuse?A. 42.5
Is it possible to draw a triangle with sides 150cm, 10cm, 10cm