Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 08-02-2016
  • Mathematics
contestada

A bag of 8 apples cost $2.88 What is the price of 1 apple?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 09-02-2016
Since there are 8 apples, you do 2.88 divided by 8. 
The answer is,
.36 cents for each apple.
Hope it helps!
Answer Link
Leader
Leader Leader
  • 10-02-2016
8 apples cost $2.88

Divide both numbers by 8.

1 apple costs $2.88/8

1 apple costs $0.36

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements is most correct? A) The biggest risk factor for depression is genetics. B) All areas of the brain of depressed persons are und
how was john brown convinsted of his raid? i need it now!!!!!!
Why do Octavius and Mark Antony want to engage in a battle with Brutus and Cassius? to avenge Caesar’s death to recruit new soldiers to their army to become fri
Compare the underlined numbers using ">,< or =". 841
A result of the amendment process is that
Please can someone help me with this question. Thanks so much.
de que otra manera se le llama a ala carta
In parallelogram LMNO, LM = 4.12, MN = 4, LN = 5, and OM = 6.4. Diagonals and intersect at point R. What is the length of OR? A.2 B.2.06 C.2.5 D.3.2 E.12.8
roll dice and flip coin P(heads and 3) a. 1/12 or b. 1/4 please help !! 4 blue 2 green 6 red P(blue then red) without replacement a. 2/11 or b. 1/6 PLEASE HEL
Katie made a 1/2 gallon of lemonade. Each glass holds 1/2 a pint, how many glasses can she fill?