desirayramirez
desirayramirez desirayramirez
  • 11-02-2016
  • Mathematics
contestada

The unit rate of $1.12 for 8.2 ounces

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 11-02-2016
That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)

First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659

Hope this helped!
Answer Link

Otras preguntas

Can you help me please
helpp ill give brainlist ​
whats the relationsip between a front and an air mass
What is an equation of the line that passes through the points (7, 4) and ( -5, 4)?
The Venn diagram shows the results of two events resulting from rolling a number cube. Events C and D are____. conditional and dependent independent dependent c
I have a bowling ball hanging from a chain in my room. What two forces are acting on the bowling ball?
16 = 4a + 8 A = ___? This a test please help me
Angle Measures and segment lengths. Find x.
Avoidance means settling a dispute with the help of a third party. Group of answer choices True False
PLEASE I NEED THE ANSWER QUICK v + 25 < 5 v = ?