gfurgason84 gfurgason84
  • 07-05-2018
  • Mathematics
contestada

Adam spent $3.42 on orange juice. It costs .12 per ounce. How many did Adam buy?

Respuesta :

xXlemonxlimesxx
xXlemonxlimesxx xXlemonxlimesxx
  • 07-05-2018
Hi, 


 I would say that the answer is 28, but it still doesn't add up because when you multiply 12 by 28 you get $3.36 which isn't enough to meet his total, so I tried multiplying 12 by 29 and I got $3.48, which is six cents over his total. So I'm sorry if it is wrong I tried to help to my best ability.

I hope it helps, have a great day/night!!!
Answer Link

Otras preguntas

complete the proportion: 3/8 equals 9/x
What are four factors that can make up your physical environment?
People cut down a forest to build a housing development. Describe two ways this action will likely affect the water cycle in the local environment
Gail received a %5 raise last year. If her salary is now $28,140, what was her salary last year
Ok this is kinda easy... Looking at the cartoon, how is this political cartoon, Political, Economic, and Geographic??
Can you show your work for me on divided Omg 0.6 and 12.9
how did being surrounded by deserts both help and hurt egypt
What is the answer for (-4)+(-6)
When cooked, 85% of the kernels in a bag of microwave popcorn popped. There were 120 kernels of popcorn in the bag. How many kernels popped?
Does the temperature 0 degrees mean the same thing on both scales.