rhyemeedwards2p8cznh rhyemeedwards2p8cznh
  • 07-05-2018
  • Mathematics
contestada

Aaron bought a large basket of 59 apples for $22.95. He also bought a small basket of 18 apples for 8.95. Which amount is the closest estimate of the cost per apple?

Respuesta :

LogiexKun
LogiexKun LogiexKun
  • 07-05-2018
22.95+8.95 = 31.90
31.90/77 = .41
So, it'd be .40 if you were rounding.
Answer Link

Otras preguntas

Find the unit rate: $2 for 5 cans of dog food
state if the three sies lengths form a right triangle ; 10 cm , 49.5 cm , 50.5 cm
About how tall should you be at age 12, about in 7th grade. And how about weight?
When he is finally free, Elie wishes to see himself in the mirror. Why can't he ever forget the look in the eye of the corpse that gazes back at him?
Find the unit rate. $121.50 for working 18 hours
How did americans react to the events in Europe and asia in the early world war 2?
How do you " find, to the nearest tenth of an inch, the diagonal of a square whose perimeter is 28 inches ?"
There were four apples. Three apples fell from the tree. How many apples are on the tree now?
How do you " find, to the nearest tenth of an inch, the diagonal of a square whose perimeter is 28 inches ?"
How do you " find, to the nearest tenth of an inch, the diagonal of a square whose perimeter is 28 inches ?"