nickii42 nickii42
  • 06-09-2018
  • Mathematics
contestada

grapes cost $1.99 per pound. write an expression for the cost of g pounds of grapes.

Respuesta :

TheBreeze
TheBreeze TheBreeze
  • 06-09-2018

Because the unit rate for a pound of grapes is 1.99, the expression would be:

1.99g

Answer Link

Otras preguntas

How did events in Cuba impact the development of Florida
Mrs. prouli has been taking care of her husband, who has alzheimer's disease, for a number of years. the prolonged stress involved in caring for her husband may
What is the solution to the system of equations for y= -2x - 4 and y= 2x + 4
What was one source of income in the Middle Colonies? Select one: a. fur trading b. whaling c. bartering d. ship building
True or False: One reason why a person might have been a Tory in the 1770s was that he or she was morally opposed to the revolution. True False
system of equations by elimination
Find the ph of a 0.155 m hclo2(aq) solution. for hclo2, ka = 0.011.
Was bolivar a better military or political leader answer
cellular respiration List two common foods that can be made by one of these processes.
Help ASAP!!! Worth 30 points!!!