jimenezarlette
jimenezarlette jimenezarlette
  • 09-09-2018
  • Mathematics
contestada

Vera already owns 10 necklaces, and additional necklaces are priced at 2 for a dollar. How much money does Vera need to spend on new necklaces in order to own a total of 44 necklaces?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 09-09-2018

Vera has 5 pairs of necklaces and wants to own 22 pairs. That means she needs to purchase 17 pairs at $1 per pair.

Vera needs to spend $17.

Answer Link

Otras preguntas

A local hamburger shop sold a combined total of 581 hamburgers and cheeseburgers on friday. there were 69 fewer cheeseburgers sold than hamburgers. how many ham
difference between the structure of glycoproteins and glycolipids
Why are plants generally green
erins water bottle holds 600 millimeters of water. dylans water bottle holds 1 liter of water. whoose water bottle has the greater capacity? how much greater
what is 9.59 x 10 ^ 3 in standard notation
HELP PLEASSEEEEEEE!!!!!
Soft and cuddly, I’ll pull on your heart. But take my last name and I’ll tear you apart. What am I ??
What does it mean "to be reckoned with"? Context:
X^3-6x^2 11x-6=0 a. 1,-5,4 1/3 b. 1,5,4 1/3 c. 0,-5,-4 1/3 d. 0,5,-4 1/3
Jenna bought 6 pounds of apples for $7.38. What is the unit price per pound of apples