doctorjacksepticeye
doctorjacksepticeye doctorjacksepticeye
  • 06-06-2020
  • Mathematics
contestada

write an expression that shows the cost of brochures each brochure cost 40 cents i need 4100 brochures and have a total budget of 1900 dollars

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 06-06-2020

Answer:

1900 ≥50 + .40 * b

1900 ≥50 + .40 *4100

Step-by-step explanation:

Cost = rush fee + cost per brochure * number of brochures

 cost= 50 + .40 * b where b is the number of brochures

This must be less than or equal to 1900 dollars

1900 ≥50 + .40 * b

We are getting 4100 brochures

1900 ≥50 + .40 *4100

1900≥50 + 1640

1900 ≥1690

We can get the brochures

Answer Link

Otras preguntas

Ms. Russell has 24 students in her class. 3/8 of the class went out for recess. 1/4 went to the library. The rest stayed in the classroom.a. What fraction of th
What were the provisions of the Proclamation of 1763?
How does the volume of a prism change if each dimension of the prism is doubled?
What is the maximum mass of methane (CH4) that can be burned if only 1.0 g of oxygen is available and how do you figure it out?
what is 109 percent as a decimal?
Find the unit rate. $121.50 for working 18 hours
What does drainage basin mean in Social Studies?
How do you put 5/2 on a number line
Find the unit rate: $2 for 5 cans of dog food
Name two ways the archaea differ from bacteria