harmony712
harmony712 harmony712
  • 09-07-2020
  • Mathematics
contestada

1. Elena bought 8 tokens for $4.40. At this rate:
a. What is the price of one token?​

Respuesta :

sixmoons1star sixmoons1star
  • 09-07-2020

Answer:  $0.55

Step-by-step explanation: you would divide 4.40 by 8 to get the answer which is 0.55

Hope this helps :)

Answer Link
bobbiwasabi007
bobbiwasabi007 bobbiwasabi007
  • 09-07-2020

Answer:

55 cents

Step-by-step explanation:

each token has the same price so divide 4.40 by 8 to get 55

Answer Link

Otras preguntas

What factors determine how water cycles on earth?
1) Explain, in words, how to find the product of -4(-1.5) using the number line. Where do you end up? 2) A submarine dives below the surface, heading downward i
Trying to find the right answer to an improper fraction as a mixed number 4 / 3.
What is 1/24 in simplest form
The function y = -0.03(x - 14)^2 + 6 models the mump of a red kangaroo where x is the horizontal distance in meters and y is the vertical distance in meters for
What type of rhyme is used by Shakespeare in these lines from "Sonnet 34?" Why didst thou promise such a beauteous day, And make me travel forth without my cloa
What value of n will make the rational number -17\n an integer
Where would you find Hamburg Danube river Bonn or Black Forest
Which sentence contains an infinitive or infinitive phrase? A. That puzzle was easy to do for an old hand like me. B. Did you write a thank-you note to Aunt Rut
which is the better buy 7 pounds for $8.47 or 9 pounds for $11.07