Beccathequeen2
Beccathequeen2 Beccathequeen2
  • 07-09-2016
  • Mathematics
contestada

ART Ishi bought a canvas and 8 tubes of paint for 24.95. If the canvas cost $6.95 how much did each tube of paint cost?

Respuesta :

JayTroJeck57
JayTroJeck57 JayTroJeck57
  • 07-09-2016
reduce the price of the canvas, total is 24,95 - 6,95=18,00 which is the total number for the 8 tubes of paint. 18/8 per unit of paint ($2,250).
Answer Link

Otras preguntas

Boyle's law deals what quantities?
Solve. 18 = – 2m + 6 – m
if the density of water is 1g/ml, what is the mass of 254ml of water?
Bill and Angie are selling gift baskets at a craft fair. Their costs are $75 for the table and $12 per basket. They sell each basket for $20. How many baskets m
Carly will enter two baking competitions. The first competition requires her to make 2x + 4 cupcakes. The second competition requires her to make 3x + 2 cupcake
On what intervals is the graph of f(x)=x^3-2x^2+5x+1 increasing? On what intervals is the graph of f(x)=0.5x^2-6 decreasing? On what intervals is the graph of f
Solve. 8x + 4 ≤ –20 A. x ≤ –3 B. x ≤ –2 C. x ≥ –2 D. x ≥ –3
In the following sentence, what type of context clue is used to help you figure out the meaning of the word meticulous? This weekend, instead of its usual messy
what is an apt comparison
Write the equation of a line perpendicular to x=6 passing through (3,5)