dmiyahz dmiyahz
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

Michael goes to the store to buy apples. He buys 3 apples for $3.75. What is the unit rate?

Respuesta :

TraverseTheCouch
TraverseTheCouch TraverseTheCouch
  • 10-12-2020

Answer

yes it is 1.25/1

Step-by-step explanation:

divide 3.75 by 3

Answer Link

Otras preguntas

For some audiences, musical change in the twentieth century was a bit too A. fast-paced. B. novel. C. modern. D. slow-paced.
a group of nomadic herders who live in Southwest Asia
Identify the factors of the terms of 13m-2n
Where does most nutrient absorption take place? A. Oral cavity B. Stomach C. Large intestine D. Small intestine
What is 67,234.63992 rounded to the nearest thousandth
What role does an enzyme play when the body processes sucrose into glucose and fructose
The Boston lawyer who unsuccessfully tried to have the writs of assistance removed was .
the code of hammurabi can be best described as
Knowledge is having the right answer intelligence is asking the right question meaning ?
Find the cost of 12 sweets if 2 sweets cost 5p