sashornn0inakoKaczk sashornn0inakoKaczk
  • 10-11-2016
  • Mathematics
contestada

suppose you went to a carnival. the price in was $6, and you paid $0.50 to get on each ride. if you went to the carnival and rodeo 11 rides, how much did you spend?

Respuesta :

piggycute piggycute
  • 10-11-2016
entrance fee:$6
cost of each rides:$0.50
total no. of rides taken:11
cost of 11 rides:11×$0.50
=$5.50
total amount spent:$5.50+$6
=$11.50
^^hope it helps :) sorry if the answer is wrong
Answer Link
kayleecook2003p91n17
kayleecook2003p91n17 kayleecook2003p91n17
  • 10-01-2019

Answer: 11.50


Step-by-step explanation:

6$ to get in+ rides=$

11(rides)*.50(price of rides)=5.50

5.50+6=$11.50


Answer Link

Otras preguntas

What units would you use to measure time that has elapsed? Mole Kelvin Candela Second
compare soemthing that is scientific and something that is pseudoscientific
Non Example of phospholipids
i need to know 725 miles in 8 hours miles per hour
Theo mom bought an 8 pack of juice boxes at the store for four dollars. Find the unit rate for the juice boxes
In this unit, you learned about several states that border Mexico,Write a short paragraph that describes at least two different similarities and two differences
Which of the following describes the main difference between energy that comes from simple foods (such as sugar or candy) and those that are complex (such as o
Which happened as a result of Watergate? Richard Nixon resigned Richard Nixon was impeached Richard Nixon was re-elected Richard Nixon was removed from office
who who was a businessman and the founder of Rhodesia
The difference in elevation between two side by side contour lines on a topographic map is called