russellcreque7793 russellcreque7793
  • 07-05-2021
  • Mathematics
contestada

Chicken is on sale for $2.29 per lb at the grocery store. If Jerry buys 3 lbs, what would be his final cost including 6% tax?

Respuesta :

sharonmc
sharonmc sharonmc
  • 07-05-2021
2.29 x 3 = 6.87
6.87 x .06 = .41
6.87 + .41 = 7.28
Answer Link

Otras preguntas

Robert de La Salle is noted for A. finding the Northwest Passage. B. exploring the St. Lawrence River. C. claiming for France the land around the Mississippi Ri
how do molecules get from the food to your nose
who were the men that told the hebrews they were straying from gods covenant
A grocery store sells three different quantities of sugar. A pound bag costs $1.10, a 2 pounds of a bag costs $1.98,and a 3 pounds of a bag costs $2.85. Describ
what was the effect of mountains and oceans on the history of India?
which words are synonyms or antonyms outshine, eclipse, vacate, or posture
Billy spent 4 2/3hours working on his math homework. if he spent another 2 1/3 hours on his reading homework, what is the total time he spent on homework.
how we obtain this equation from Newton's second law
When 8 is subtracted from Ollie’s age, the result is the same as subtracting 16 from 3 times his age. How old is Ollie? years
what are the causes of eutrophication