fela72
fela72 fela72
  • 08-06-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs Lefatshe bought 15 metres of cloth.the cost of 1 metre is P69.95. how much did she have to pay?​

Respuesta :

VirαtKσhli
VirαtKσhli VirαtKσhli
  • 08-06-2021

Answer:

1042.5

Step-by-step explanation:

Given :-

  • Mrs Lefatshe bought 15 metres of cloth.the cost of 1 metre is P69.95 .

Using Unitary Method :-

→ Cost of 1 m is P 69.95

→ Cost of 15m is P ( 69.5 * 15 ) = P 1042.5

Answer Link

Otras preguntas

Is 3+ (-4) the same as -4 + 3
Which sentence is punctuated correctly? In first-period biology class we learned that, the ecosystem, is a fragile and sensitive thing. The freshmen, were excit
4 thousands 7 hundreds =47
What is the solution to the equation? 4x-26-3x=16-20
Jules tosses a penny 3 times. List all the possible combinations of heads (H) and tails (T) that Jules might get.
What is one problem today that is caused by people having too much liberty?
what times what equals 34 thanks : )
Which explorer is BEST described by the phrases in the box below? • entered Georgia in 1674 • considered the first English explorer in Georgia • lured Native Am
3 times tge sum of b and f ?
Which of these statements characterizes an advantage and disadvantage the Union had during the Civil War? A larger army, but fewer exports More railroad tracks,