abienjie568 abienjie568
  • 10-06-2021
  • Mathematics
contestada

Sarah uses 3/4 pound of blueberries to make 2/3 cup of jam. How many pounds of blueberries does she need to make one cup of jam

Respuesta :

jasonburch jasonburch
  • 10-06-2021

Answer:

1/12

Step-by-step explanation:

i belive this is the answer

Answer Link

Otras preguntas

Empty calories are defined as ________.
A shoe store is having a sale where every pair shoes cost $15. If you buy more than five pairs, you get 10% discount. How much will it cost for seven pairs shoe
Round 32,467 to the nearest ten thousand
During the 1945 conference in Potsdam A. Churchill replaced Clement Atlee as prime minister of Britain B. Stalin reneged on his pledge to enter the war against
Rachel bought 2 pounds of apples and 3 pounds of peaches for a total of $10.45 the apples and peaches cost same amount per pound what is the unit rate
Five minus three fourths
I REALLY REALLY NEED HELP WITH THESE QUESTIONS PLEASE SOMEONE HELP!!! Question 1 How can you contract salmonellosis? Question options: drinking a glass of co
solve for a: a²-8a +12 is A. -2,-6 B. 2,6 C.-3,-4 D. 3,4
Height must be measured in units of?
what was a political impact the world war 1 had