johnnyhardnett404
johnnyhardnett404 johnnyhardnett404
  • 10-02-2022
  • Mathematics
contestada

Maria bought 125 pounds of lunch meat for $3.36. How much would234 pounds of lunch meat cost?​

Respuesta :

k1357nplayz k1357nplayz
  • 10-02-2022

Answer:

$6.6

Step-by-step explanation:

This is what we know:

You can say that they are proportional because there is a unit price for each pound.

There are a couple of ways to do this but I'll show you this one:

Ratio and proportion:

Step-by-step explanation:

https://brainly.com/question/2438420

answer is x= 6.6

Answer Link

Otras preguntas

Which combination of units can be used to express electrical energy?
A teacher asked her students to divide a large number by 50. • Aslan divided the number by 50. • Lucy divided the number by 5 and then divided the answer she g
What is Homestead strike
12h+30w12, h, plus, 30, w where hhh is the number of hours worked and www is the number of wagons sold.
the selling price of 25/4 kg of apples is rs.400 .at what rate per kg are the apples being sold?
American in world war 2 what is your reaction to such a drastic deprivation of civil rights to one ethnic group in time of war
How do I solved this question. 1/3c=3/8;c=3/4
the value 5 is a an upper bound for the zeros of the function shown below f(x)=x^4+x^3-11x^2-9x+18 A. TRUE B. FALSE
Why did many schools remain segregated
What is the input to a trigonometric function? a ratio the x position of a point on the circle a central angle of a circle the y position of a point on the circ