Brendenhuey20 Brendenhuey20
  • 08-05-2015
  • Mathematics
contestada

Karen bought 3 pounds of cheese to serve at a picnic. How many ounces of cheese did Karen buy

Respuesta :

turtles51797 turtles51797
  • 08-05-2015
1 pound = 16 ounces
multiply 16 times 3
your answer is 48 ounces total
Answer Link
lilianpjchen lilianpjchen
  • 24-04-2022

Answer:

Karen bought 48  ounces.

1 pound= 16 ounces

3X 16= 48

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence has a misspelled word (A) I asked joey is we could go to the store (B) BUt he said no (But i convinced him to go
Currently how many nation states are in the world
What happened in 1834 Greek war independence
Can someone plz help me? Plz I’m begging! :(
A. Express the following in scientific notation 1.0.948901 2.11,000,000 3.0.08907
Which statement is modeled by the expression? 100p A. After the league had supplied each player with a uniform, there were 100 uniforms left over. If there are
who was the first president to reside in the white house?
1+1 pls omg its impossible
jill spent $215.70 on books. math books cost $28.50 and english books cost 21.70. if she bought a total of 9 then how many of each kind did she buy
Can someone label these PLEASE !!! HELPPPPPP! DUE TODAYY