calliea
calliea calliea
  • 10-01-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of six bottles of juice sells for $4.80

Respuesta :

DankMemes322 DankMemes322
  • 10-01-2018
do 4.80 divided by 6. 4.80/6=0.8. the unit cost per bottle is 0.8

Answer Link
Noah11012
Noah11012 Noah11012
  • 10-01-2018
Unit cost means the total expenditure that a company has to pay to produce, store and sell one unit of a product.

Let x = equal the price of one bottle

6x = 4.80
x = 0.8

So, one bottle will costs 80 cents.
Answer Link

Otras preguntas

the ______ ______ muscles contract to raise the hair shafts to use the body hair to trap heat
A student, adds 136.92 g of sucrose (FW = 342.31) to exactly 400.0 mL of dH2O. The total solution volume increased to 420.0 mL after the sucrose was dissolved a
8. Chocolates bought at 5 for £6 are sold at 2 for £3, find: (i) The cost price of each chocolate (ii) The selling price of each chocolate (iii) The profit or l
The price for gasoline is represented by the equation y= 2.72x, where y represents the total price for x gallons of gasoline. Which ordered pair would be a poi
In a certain chemical, the ratio of zinc to copper is 3 to 13. A jar of the chemical contains 650 grams of copper. How many grams of zinc does it contain? It co
Ahmed sold 24 oranges. if these are 30%of his total oranges how many oranges are not sold? explanation plz​
What was the significance of battle of stalingrad
Factor the polynomial: x + 4x + 4 = 0
Answer me and get brainliestpls find the volume
What’s a distinct nation ?